czwartek, 20 sierpnia 2009

Kotlet wieprzowy z kością; puree z ziemniaków, dynii piżmowej i chorizo; pikantny szpinak i cider sos.


Wielka „powinna być martwa” świnia kroczyła w moją stronę...przyspieszała i zwalniała a ja nie wiedziałem co mam robić. Wujek-rzeźnik i mój ojciec stali obserwując nieco zmieszani. Kałuża krwi pomieszanej z wodą puściła stróżkę spływającą w dół podwórza. Świnia przeszła jeszcze parę kroczków i padła tuż przede mną. Wszyscy odetchnęli z ulgą.

Zapanowała wielka ekscytacja. „Sprawcy” zaczęli się krzątać pomiędzy kuchnią a budynkiem gospodarczym wnosząc i wynosząc miski pełne podzielonego mięsa, podrobów i wnętrzności, które miały posłóżyć do produkcji wędlin, wędzonek, salcesonów, kaszanki i innych smakołyków.

Miałem wtedy około ośmiu lat i był to dla mnie zupełnie naturalny proces pt. ”skąd się bierze jedzenie?”. Coś co zapamiętam do końca życia. Smaki, zapachy i tą magię tworzenia…

Parę tygodni temu wstawiłem na menu: Kotlet wieprzowy z kością; puree z ziemniaków, dynii piżmowej i chorizo; pikantny szpinak i cider sos.
Danie to okazało się natychmiastowym ulubieńcem naszych gosci i moim signature dish, w związku z czym, muszę się nim z Wami podzielić. Oto przepis na cztery porcje.

4 grube (ok. 2cm) kotlety schabowe z kością
Sól morska
Świeżo zmielony czarny pieprz
2 łyżki oliwy z oliwek
8 liści świeżej szałwii
1 łyżka masła

Puree:
1 mała dynia piżmowa
3-4 średnie ziemniaki
50gr hiszpańskiej kiełbasy chorizo (pociętej w kostkę)
Sól morska
Świeżo zmielony czarny pieprz
1 łyżka masła

Pikantny szpinak:
500gr świeżego szpinaku
2 cm czerwonego chilli (pociętego w krążki)
2-3 ząbki czosnku ( plasterki)
Sól morska
Świeżo zmielony czarny pieprz
1 łyżka oleju
1 łyżka masła

Cider sos:
500ml cider’a
2 szalotki
50 gr masła

Ugotuj równe ilości ziemniaków i dyni w oddzielnych garnkach. Zacznij od ziemniaków ponieważ gotują się dłużej. Dynia będzie miękka w ok. 10 min od zagotowania. Podsmaż chorizo na maśle, aż wypłynie z niego paprykowy tłuszcz i trzymaj w ciepłym miejscu.
Odcedź ziemniaki i dynię, zmiażdż tłuczkiem, dodaj chorizo i tłuszcz z patelni. Wymieszaj do uzyskania jednolitego koloru. Przypraw solą i pieprzem do smaku. Odstaw w ciepłe miejsce.

Zagotuj cider z szalotkami i gwałtownie gotując z mniejsz jego objętość o połowę.
Dodaj masło w małych porcjach ciagle mieszając do rozpuszczenia.

Posmaruj kotlety oliwą i przypraw solą i pieprzem. Rozgrzej patelnię i przyrumień kotlety przez minutę lub dwie z każdej strony. Następnie wstaw pod grila lub do rozgrzanego piekarnika na ok.7-8 minut. Wyjmij, powinny być prawie gotowe. Dodaj masło i szałwię i odstaw aby mięso nabrało zapachu szałwii.

Rozgrzej olej na patelni i wrzuć szpinak. Kiedy zmięknie dodaj masło, chilli i czosnek i dopraw do smaku solą i pieprzem.

Zaaranżuj wszystkie elementy dania na talerzu i oddaj się uczcie.

Brak komentarzy: